• صفحه اصلی / برنامه های توسعه انرژی های تجدیدپذیر

   

   

  وزیر نیرو درباره توسعه انرژی های تجدیدپذیر گفت : از زمان قبول مسئولیت وزارت نیرو، برنامه ای را تعیین کردیم که 1500 مگاوات از ظرفیت تولید برق کشور را از انرژی های تجدیدپذیر تامین کنیم اما با سرعتی که می خواستیم پیش نرفت.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو ، مجید نامجو افزود : یکی از دلایل این موضوع این است که قیمت خرید برق از این نیروگاه ها قیمت بالایی است و اکنون با توجه به مصوبه دولت، هر کیلووات برق را به قیمت 1300 ریال از این نیروگاه ها می خریم.
  وی اضافه کرد : این درحالی است که قیمت خرید برق از نیروگاه های گازی با توجه به شرایط متفاوت 300 تا 450 ریال است.
  نامجو افزود: بسته ای که سرمایه گذار برای دریافت تسهیلات از بانک تهیه می کند، باید توجیه اقتصادی داشته باشد اما به خاطر همین موضوع قیمت برق، بانک ها خیلی رغبتی برای پرداخت تسهیلات به سرمایه گذار نداشتند.

  نامجو گفت : این موضوع در یکی از سفرهای استانی مطرح شد و رئیس جمهوری به یکی از بانک ها دستور صریح داد که از وزارت نیرو در این زمینه حمایت کند، اما مذاکره با بانک ها در این زمینه به ثمر نرسید.

  وزیر نیرو در ادامه افزود: برای حل این مساله مجبور شدیم لایحه ای را تهیه کنیم که اکنون آماده است تا به مجلس تقدیم شود و آن لایحه این است که با توجه به مزیت های فراوانی که استفاده از انرژی های تجدیدپذیر دارد، مجلس اجازه دهد از کسانی که خارج از الگو مصرف می کنند، به ازای هرکیلووات ساعت 20 ریال دریافت کنیم
  و این منابع را به عنوان وجوه اداره شده یا یارانه سود تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران بگذاریم تا بتوانند این موضوع را به انجام برسانند.

  نامجو همچنین تاکید کرد: در این زمینه بسته ای فراهم کرده ایم که در مرحله دوم هدفمندی به دولت تقدیم می کنیم و در آن از مردم خواسته ایم با نصب نیروگاه های خورشیدی کوچک در منازلشان، برقی را دریافت کنند که هم به مصرف خود برسانند و هم اضافه آن را وارد شبکه برق کنند.

  وزیر نیرو اظهار داشت : این مسئله به سرمایه گذاری نیاز دارد که هم باید با همکاری
  مردم فراهم شود ، هم سرمایه گذارانی که می خواهند به این حوزه ورود کنند و هم دولت تسهیلاتی را به این کار اختصاص دهد.
  وی تصریح کرد: این بسته آماده شده و بسیار قابل دفاع است و اطمینان داریم
  در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها این بسته به ثمر خواهد نشست.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش