• صفحه اصلی / تامین 5 درصد از تولید انرژی در ایران توسط انرژی‌های نو

   

   

  قائم مقام مدیرعامل شرکت توانیر گفت: مردم خراسان جنوبی مردمی صرفه‌جو هستند و الگوی مصرف را رعایت می‌کنند به گونه‌ای که متوسط مصرف برق خانوارهای خراسان جنوبی 50 درصد متوسط مصرف کشور است.
  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان جنوبی، متولی‌زاده در حاشیه بازدید از نیروگاه 5 کیلو واتی خورشیدی بیرجند، گفت: در حال حاضر کشور ایران بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده برق در منطقه است و بیش از 1500 مگاوات را به کشورهای همسایه صادر می‌کند.
  وی افزود: ایران با تمامی کشورهای همسایه که دارای مرز خاکی مشترک است، ارتباط الکتریکی دارد و با توجه به نیاز این کشورها به انرژی الکتریکی، این روند رو به رشد خواهد بود.
  قائم مقام مدیرعامل شرکت توانیر پتانسیل خراسان جنوبی در تولید برق را بالا عنوان و تصریح کرد: انرژی الکتریکی به صورت مستقیم از خراسان جنوبی به خارج از کشور صادر نمی شود اما چون به شبکه سراسری متصل است نقش مؤثری در زمینه تولید برق دارد و بیش از 500 مگاوات را به طور متوسط به استانهای مجاور خود صادر می‌کند.
  متولی‌زاده با اشاره به اهمیت انرژی‌های نو، اظهار کرد: انرژی‌های نو و تجدیدپذیر شامل نیروگاه‌های برق آبی، بادی و خورشیدی است و در حال حاضر بیش از 5 درصد از تولید انرژی در ایران توسط انرژی‌های نو تأمین می‌شود.
  قائم مقام مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه خراسان جنوبی پتانسیل بالایی در زمینه انرژی‌های نو دارد، ادامه داد: امید است با همکاری وزارت نیرو، شرکت توزیع نیروی برق و استانداری خراسان جنوبی زمینه برای استفاده مردم این استان از انرژی خورشیدی در ساختمان‌های مسکونی فراهم شود.
  قائم مقام مدیرعامل شرکت توانیر پهناور بودن و پراکندگی را از ویژگی‌های خراسان جنوبی دانست و گفت: برای تأمین برق مشترکین این استان در تمامی نقاط، باید چندین برابر متوسط کشوری برای احداث شبکه‌ها هزینه شود.
  متولی‌زاده تصریح کرد: پس از اجرای هدفمندی یارانه ها شاهد کاهش 10 درصدی مصرف برق در بخش خانگی در سراسر کشور بودیم. وجود 340 روز تابش مستقیم خورشید امکان تولید انرژی خورشیدی در سطح بالا را در خراسان جنوبی می‌دهد.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش