• صفحه اصلی / طرح انقلابی عربستان در عرصه انرژی

   

   

   

  ه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عربستان سعودی اعلام کرد که قصد دارد به جای استفاده از سوخت‌های فسیلی برای تولید برق از این سوخت‌ها برای تولید کالاهای دیگر استفاده کند.

  یکی از اعضای با نفوذ خانواده سلطنتی عربستان گفت: این کشور به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت جهان قصد دارد به کشوری تبدیل شود که 100 درصد برق مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی‌های دارای کربن کم تامین کند.

  اما این روند به احتمال زیاد چند دهه طول خواهد کشید و برخی از ناظران بیشتر آن را به یک ژست شبیه می‌دانند.

  شاهزاده ترکی ال فیصل، یکی از سخنگوهای دولت سعودی، در سمپوزیوم جهانی اقتصاد در برزیل ابراز امیدواری کرد که بتواند در دوران عمر خود تولید برق از انرژی‌های کم کربن را در عربستان ببیند اما وی معتقد است که این امر احتمالا در زمان حیات وی محقق نخواهد شد. شاهزاده فیصل هم اکنون 67 سال دارد.

  با این حال وی تاکید کرد: عربستان با سرمایه گذاری در انرژیهای تجدیدپذیر، انرژی هسته‌ای و دیگر گزینه‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی در حال حرکت رو به جلو است و می‌تواند از ذخایر نفتی برای تولید کالاهای دیگر مانند پلاستیک و پلیمر استفاده کند.

  وی افزود: نفت از یک منبع سوختی صرف برای ما با ارزش‌تر است. اگر ما به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم سوخت‌های فسیلی را جایگزین و از نفت برای تولید محصولات مفید دیگر استفاده کنیم برای جهان بسیار خوب خواهد بود.

  عربستان سعودی در حال حاضر فقط از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کند بطوریکه حدود دو سوم از انرژی این کشور از نفت و مابقی از گاز تامین می‌شود.

  به گفته اداره اطلاعات انرژی آمریکا، عربستان روزانه نزدیک به 12 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند (بیش از 12 درصد تولید نفت جهان) و در حدود یک پنجم ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد.

  سرانه مصرف انرژی نیز به ازای هر فرد در داخل عربستان نسبت به استانداردهای جهانی بالا است، چرا که قیمت انرژی در این کشور بسیار پایین نگه داشته می‌شود.

  شاهزاده ترکی الفیصل گفت: عربستان پتانسیل زیادی برای استفاده از انرژی خورشید دارد. هزینه انرژی خورشیدی در حال حاضر 15 درصد هزینه آن در 20 سال پیش است.

  وی افزود: عربستان سعودی همچنین در زمینه انرژی هسته‌ای یادداشت تفاهمی با آرژانتین امضا کرده اگرچه هنوز هیچ توافقی نهایی نشده است.

  اما باوجود تعهد شاهزاده ترکی به استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در خاورمیانه، وی تصریح کرد که بقیه جهان به احتمال زیاد سالها به وابستگی خود به سوختهای فسیلی ادامه خواهند داد. شاهزاده ترکی سابقا بیش از 20 سال مدیر سرویس اطلاعات عربستان و همچنین سفیر این کشوردر انگلیس و آمریکا بوده است.

  به گزارش روزنامه گاردین، وی گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند استفاده از یکی از انواع انرژی را رها کند.

  نبجسا ناکیسنوویچ نایب رئیس موسسه بین‌المللی تحلیل سیستم‌های کاربردی درباره استفاده از انرژیهای تجدیدپذیر گفت: جهان باید تا سال 2030 تولید 30 درصد از انرژی از منابع تجدیدپذیر را هدفگذاری کند.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش