• صفحه اصلی / لامپ های LED ، دوستداران واقعی محیط زیست

   

   

  علیرغم تمامی شبهاتی که تا کنون در مورد لامپ های LED وجود داشته است، آزمایشات بسیار سخت و علمی که بر روی این لامپ ها بعمل آمده است ثابت نموده که لامپ های LED نسبت به سایر انواع لامپ کمترین تأثیرات زیست محیطی را دارند. اخیراً وزارت انرژی آمریکا (DOE) طی دومین گزارش از گزارشات سه‌گانه مربوط به بررسی چرخه حیات لامپ های LED اعلام نموده است که این لامپ ها از نظر تولید، حمل، استفاده و بازیافت نسبت به سایر لامپ های روشنایی کمترین تأثیرات منفی را بر روی محیط زیست دارند.

  بخش اول گزارش وزارت انرژی آمریکا با عنوان تولید و بازدهی لامپ های LED به بررسی هزینه‌های زیست محیطی و منابع مورد نیاز تولید این لامپ ها در مقایسه با لامپهای رشته‌ای و فلورسنت می‌پردازد. بخش دوم این گزارش که اخیراً منتشر شده است شامل مسائلی است که این صنعت به طور مستقیم یا غیرمستقیم در پروسه تولید، حمل، بهره‌برداری و بازیافت لامپ های LED با آنها درگیر می‌شود. این گزارش برای سال ۲۰۱۲ میلادی تدوین شده است و تا سال ۲۰۱۷ نیز اعتبار خواهد داشت.

  در بخش اول این گزارش که در فوریه سال ۲۰۱۲ منتشر شده است مشخص گردیده است که لامپ های LED و فلورسنت در طول مدت عمر خود انرژی تقریباً یکسانی مصرف می‌کنند (۳۹۰۰ مگاژول برای ۲۰ میلیون لومن-ساعت) که هر دو این لامپ ها از لامپ های رشته‌ای بسیار کاراتر و بازده‌تر هستند. مصرف انرژی لامپ های رشته‌ای ۱۵۱۰۰ مگاژول برای ۲۰ میلیون لومن-ساعت برآورد گردیده است که تقریباً نزدیک به ۴ برابر لامپ های LED و فلورسنت می‌باشد. نکته جالب توجه در این گزارش این است که برق مورد نیاز تولید لامپ های LED نسبت به لامپ های فلورسنت یا رشته‌ای بسیار کمتر است.

  بخش دوم این گزارش که فقط چند هفته از انتشار آن می‌گذرد بیشتر بر روی تأثیرات زیست محیطی این لامپ ها و مقایسه آنها از نظر پروسه تولید تمرکز داشته است. وزارت مذکور با بررسی خط تولید سه نوع لامپ رشته‌ای، فلورسنت و LED (فیلیپس) دریافت که پروسه تولید لامپ های LED کمترین اثر سوء بر محیط زیست را دارد. (نسخه اصلی این گزارش را دانلود کنید)

  همچنین این گزارش بیان داشته است که تأثیرات منفی پروسه تولید لامپ های LED بر روی محیط زیست با توجه به پیشرفت‌هایی که در این خصوص صورت می‌پذیرد، طی پنجسال آینده کاهش نیز خواهد داشت. قسمت سوم این مجموعه گزارشات درباره دفع و بازیافت لامپ های LED و مقایسه آن با سایر انواع لامپ خواهد بود.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش