• صفحه اصلی / طرح های جدید جهت کاهش هزینه نصب پنل های خورشیدی

   

   

  در حالیکه قیمت پنل های خورشیدی طی سالهای اخیر بیش از ۸۰% کاهش داشته است، بسیاری از شرکتهای سازنده در تلاش‌اند تا قیمت نصب این تجهیزات را نیز کاهش دهند.

  دو شرکت پیشرو در زمینه انرژی های خورشیدی به نام های Solon Energy آلمان و Trina Solar چین اعلام نموده‌اند طرحهای جدیدی برای نصب پنل های خورشیدی دارند که با حذف ابزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز نصب پنل‌ها باعث کاهش زمان نصب و هزینه تمام شده آن تا میزان ۵۰% می‌شود.

  ماژولهای خورشیدی در حدود ۴۰%  از هزینه‌ها را شامل می‌شود. این در حالیست که هزینه‌های مربوط به سخت‌افزار مورد نیاز نصب، تجهیزات برقی و نیروی کار به تنهایی ۳۰% از هزینه‌ها را تشکیل می‌دهد.

  نصب پنل‌های خورشیدی بر روی بام مستلزم ساخت یک سازه محکم به منظور ایجاد استراکچر مناسب برای قرارگیری پنل‌ها است که بتوان زاویه مناسب برای دریافت حداکثری نور خورشید را تنظیم نمود. نصب کنندگان پنل های خورشیدی ، این پنل ها را با اتصالات پیچ و مهره‌ای به فریم‌ها متصل، ارتباط برقی پنل‌ها را برقرار و استراکچر را به زمین ارت می‌کنند.

  اما آنچه که توسط شرکت Trina طراحی شده است، کاربر را از ساخت استراکچر فلزی بی نیاز خواهد ساخت. در این طرح تغییراتی در ظاهر اصلی پنل های خورشیدی اعمال شده است به نحوی که این پنل ها همانند یک قاب عکس به نظر خواهند رسید. در این طرح، پنل های خورشیدی در پشت یک قاب شیشه‌ای قرار گرفته و کل مجموعه توسط یک چهارچوب فلزی که زاویه آن نیز قابل تنظیم است محکم می‌شود. به منظور حفظ پنل در زاویه تنظیم شده، یک قفل مخصوص در

  شیارهای روی فریم (قاب) قرار می‌گیرد. بنابراین جهت نصب پنل های خورشیدی نیاز به هیچ ابزار بخصوصی به غیر از ابزارآلات معمولی و اولیه وجود نخواهد داشت.

  به عقیده شرکت Trina، استفاده از این طرح موجب خواهد شد زمان نصب پنل های خورشیدی به اندازه دو سوم کاهش خواهد یافت. از طرفی احتمال صدمه دیدن بام نیز کاهش خواهد یافت. از طرفی کاهش هزینه متریال مورد نیاز و نفر ساعت نصب پنل های خورشیدی باعث صرفه جویی ده درصدی به ازای هر کیلووات برق خورشیدی می‌شود.

  اگر چه شرکت Trina موفق به بهبود شرایط نصب پنل های خورشیدی شده است، اما شرکت Solon استراکچر مورد نیاز نصب این پنل ها را به کل حذف نموده است. آنها از یک سری سلول های خورشیدی بهره می‌برند که پشت لایه‌ای از شیشه قرار گرفته‌ و به یک قاب پلاستیکی با زاویه مناسب جهت جذب حداکثری نور خورشید چسبانده شده‌اند. کل این مجموعه در کارخانه مونتاژ می‌شود که خود باعث کاهش زمان و هزینه‌های نصب در محل خواهد شد. از آنجایی که در این طرح از هیچ قطعه فلزی استفاده نشده است، دیگر نیازی به سیستم ارت نیز نخواهد بود. بدین ترتیب زمان نصب تجهیزات مکانیکی پنل های خورشیدی به نصف و زمان نصب تجهیزات برقی به یک سوم کاهش خواهد یافت.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش