• صفحه اصلی / انرژی خورشیدی برق را یک روزه به روستاهای دورافتاده می برد

   

  استفاده از صفحات خورشیدی علاوه بر کاهش هزینه ها، زمان برق رسانی به دورافتاده ترین روستاهای کشور را به یک روز کاهش داده است.

  رفع محرومیت از روستاها، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد زمینه‌های لازم برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روستاها و مناطق محروم کشور و جلوگیری از مهاجرت روستا نشینان از اهداف مهم دولت نهم و دهم است.
  یکی از ابزار تحقق این هدف دولت، برق رسانی به روستاها است. یکی از فاکتورهای اصلی در برق رسانی و توسعه شبکه روستایی است که در این امر روستاهای بالای 20 خانوار از اولویت برخوردارند. با وجود این تلاش ها، هنوز تعداد زیادی از روستاهای کشور، بویژه روستاهای کم جمعیت (کمتر از 20 خانوار)، از نعمت برق محرومند.

  مصطفی ربیعی، مدیر آگاه سازی و امور بین الملل سازمان انرژی های نو ایران (سانا) به سوالات ما در مورد مزیت های نصب سیستم های خورشیدی برای تامین برق روستائیان پاسخ می دهد:
  هزینه تامین برق روستاها از طریق کابل چه تفاوتی با پنل‌های خورشیدی دارد؟
  سازمان انرژی های نو ایران هزینه های انتقال برق از طریق کابل به روستاهایی که با شبکه سراسری توزیع برق فاصله زیادی دارند محاسبه کرده است. محاسبه هزینه تامین انرژی این روستاها از طریق صفحات خورشیدی یا همان سیستمهای فتوولتائیک و مقایسه این هزینه با هزینه های انتقال برق از طریق کابل نشان می دهد نصب پنل های خورشیدی بسیار به صرفه و توجیح پذیرتر است. طوری که بسته به بعد دوری روستا از شبکه توزیع برق در بعضی مواقع حتی این هزینه ها نصف می شود.
  هزینه نصب سیستم خورشیدی برای هر خانه روستایی چقدر است؟
  به طور متوسط 15 میلیون تومان
  روستایی باید این مبلغ را پرداخت کند؟
  برای روستاها هزینه نصب این پنل ها که کمتر از هزینه برق کابل کشی است بر عهده دولت است. برنامه دولت برای نصب پنل های خورشیدی در روستاها این گونه است که برق منطقه ای هر استان باید روستاهای دور افتاده را شناسایی کند تا دولت برای نصب سیستم خورشیدی اقدام کند.
  نصب این سیستم برای هر خانه روستایی چقدر زمان نیاز دارد؟
  زمان مورد نیاز معمولا یک روز است.
  با نصب پنل ها آیا باز هم قطعی برق رخ می دهد؟
  قطعی برق در سیستم خورشیدی معنایی ندارد. اما در سیستم خورشیدی مدیریت مصرف انرژی یکی از فاکتورهای مهم است. در اصل پنل خورشیدی شارژی است به این گونه برق مصرفی در طول روز یا شب باید به اندازه ای باشد که شارژ باطری ها خالی نشود.این باطری ها دائما در حال شارژ هستند وقتی هوا روشن می شود پنل ها شروع می کنند به تولید برق که کل این سیستم بصورت اتوماتیک به قسمت شارژ کنترولر وصل می شود. شارژ کنترولر این برق را به برق 220 ولت تبدیل می کند و آن را به مصرف کننده تحویل می دهد. در واقع پنل مدام در حال شارژ باطری است اما وقتی مصرف برق زیاد باشد شارژ کنترولر نمی تواند برق 220 ولت را تحویل دهد که در نتیجه برق قطع می شود و کل دستگاه خاموش می شود. در تابستان چون طول روز طولانی است شارژ باطری معمولا افت نمی کند اما در زمستان روز کوتاه تر است و باطری ها زودتر خالی می شوند.در واقع این پنل ها نسل جدیدی از سیستم تولید برق است و باید در مصرف آن صرفه جویی کرد.
  ظرفیت تولید برق پنل های خورشیدی در خانه های روستایی و شهری چه تفاوتی دارد؟
  برای خانه های روستایی ظرفیت 1.5 کیلو وات و برای خانه های شهری 3 تا 4 کیلو وات است. مثلا برای یک خانه روستایی این ظرفیت برای روشنایی منزل، مصرف یخچال و تلویزیون به طور همزمان جوابگو است.
  بنابراین باید هزینه نصب صفحات خورشیدی در شهرها و روستاها نیز متفاوت باشد؟
  بله ظرفیت تولید برق در شهرها تقریبا 2 برابر روستاهاست به همین دلیل هزینه نصب این سیستم ها در شهرها بیشتر است و تقریبا حدود 50 میلیون تومان برای هر خانه هزینه دارد. البته هزینه بالای نصب این پنل ها به دلیل وارداتی بودن تجهیزات آن است اگر بتوانیم این تجهیزات را در داخل تولید کنیم هزینه نصب طبق برآوردها تا 5 میلیون تومان کاهش می یابد.
  البته نصب این پنل ها امتیازات ویژه ای دارد اینکه بعد از نصب هزینه نگهداری ندارد و پنل ها 20 تا 25 سال قابل استفاده هستند باطری های شارژی هم هر سال باید تعویض شوند. از طرفی با نصب پنل خورشیدی دیگر هیچ هزینه ای برای برق نمی پردازیم.
  همانگونه که از کاربردهای سیستم خورشیدی بر می آید امروزه در بسیاری از نقاط جهان، بیشترین کاربرد این سیستمها در کاربردهای خارج از شبکه و سیستمهای قابل حمل می باشد. این کاربردها با توجه به عدم امکان انتقال شبکه سراسری برق به کلیه نقاط و بویژه عدم توجیه اقتصادی و فنی برای در اختیار قراردادن شبکه 20 کیلوولت برای برخی از نقاط راه حل مناسبی بوده و توجیه اقتصادی نیز در این زمینه دارد. سادگی و سهولت در نصب، راه اندازی، حمل و نقل و ضریب اطمینان بالا، همخوانی با طبیعت و همچنین عدم نیاز به سوخت و مشکلات سوخت رسانی بویژه در مناطق صعب العبور که بعضا اسکان عشایر نیز در آن مناطق می‎باشد، باعث شده که استفاده از سیستم‎های فتوولتائیک درجایگاهی بالاتر از دیزل ژنراتورها قرار گیرد.
  تا کنون چند روستا در کشور به نصب صفحات خورشیدی مجهز شده اند؟
  بیش از 60 روستا در کشور از طریق این پنل ها تامین انرژی شده اند. طرح برقرسانی روستایی به ظرفیت 68 کیلووات در سال 1385 ابتدا در استان قزوین با هدف بررسی عملکرد سیستمهای فتوولتائیک در نواحی دارای شرایط خاص (مسیرهای صعب العبور و شرایط نامناسب جوی) آغاز شد.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش