• صفحه اصلی / سبقت انرژی خورشیدی از انرژی بادی در آلمان

   

   

  به زودی در آلمان مقدار توان حاصل از انرژی خورشیدی از انرژی بادی پیشی خواهد گرفت و موجب خواهد شد آلمان اولین کشوری در دنیا باشد که در شبکه برق ملی خود از انرژی خورشیدی بیشتر از انرژی بادی استفاده می‌کند.

  ظرفیت کلی سیستم‌های فتوولتائیک نصب شده در آلمان تا پایان جولای ۲۰۱۲ به ۳۲۰۰۰ مگاوات (۳۲ گیگاوات!) خواهد رسید. این در حالیست که توان تولید برق از انرژی بادی در این کشور ۳۱۰۰۰ مگاوات است.

  نکته قابل توجه در این است که کشوری همچون آلمان به طور طبیعی نه از وضعیت تابشی مناسبی برخوردار است و نه سرعت باد قابل توجه‌ای دارد. سرعت متوسط باد در آلمان نصف سرعت متوسط باد در استرالیا و منابع خورشیدی آن نیز کمتر از نصف می‌باشد. با این حال این کشور مصمم است تا سال ۲۰۲۰ ضمن کاهش استفاده از نیروگاه‌های هسته‌ای، بیش از ۳۵% از توان تولیدی خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کند.

  در نمودار زیر وضعیت تولید برق آلمان از خورشید و باد طی زمستان و تا قبل از تابستان ۲۰۱۲ به خوبی نمایش داده شده است.

  همچنین نمودار زیر مقایسه جالبی بین مقدار توان تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی حاصل از سوخت‌های فسیلی در شش ماهه اول سال ۲۰۱۲ در آلمان را به نمایش گذاشته است.

  اما در نمودار زیر سهم انرژی های تجدیدپذیر و تعداد بیشتری از منابع مورد استفاده برای تولید برق برای ماه ژوئن مورد مقایسه قرار گرفته است. با توجه به این نمودار مشخص می‌گردد که سهم انرژی خورشیدی و انرژی بادی روی هم رفته از انرژی هسته‌ای بیشتر بوده است. حتی در برخی از روزها، انرژی خورشیدی دو برابر بیشتر نسبت به انرژی هسته‌ای مورد استفاده قرار گرفته است.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش