• صفحه اصلی / امکان تولید هر ساعت تا 4/5 کیلووات برق از هر مترمربع مناطق بیابانی کشور

   

   

  رییس بخش بیابان موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: شناخت محدودیت ها و ظرفیت‌های بیابان گام مهمی در زمینه استفاده بهینه از بیابان به شمار می رود که در این راستا تحقیق و پژوهش گام مهم و تاثیر گذاری محسوب می‌شود.

  به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، محمد خسروشاهی در سومین همایش مقابله با بیابان زایی و توسعه پایدار تالاب های کویری ایران که در تالار فردوسی دانشگاه آزاد اسلامی اراک برگزار شد، افزود: بیابان‌زایی عبارت است از تخریب سرزمین در مناطق خشک، نیمه خشک تا خشک نیمه مرطوب بر اثر عوامل گوناگون شامل تغییرات آب و هوایی و فعالیت‌های انسان لذا، باید به بیابان توجه و از استعدادهای آن استفاده شود زیرا که بیابان‌ها دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای هستند که باید با برنامه‌ریزی صحیح و مناسب آن‌ها را به فعالیت رساند.

  رییس بخش بیابان موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: شناخت محدودیت ها و ظرفیت های بیابان گام مهمی در زمینه استفاده بهینه از بیابان به شمار می رود که در این راستا تحقیق و پژوهش گام مهم و تاثیر گذاری محسوب می شود.

  این مقام مسوول عنوان کرد: ایران از انرژی خورشیدی مناسبی برخوردار است به گونه ای که در مناطق بیابانی کشور حدود 2/5 تا 4/5 کیلووات در ساعت بر مترمربع انرژی خورشیدی وجود دارد که ظرفیت مناسبی برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی بشمار می‌رود.

  خسروشاهی گفت: بیابان‌زایی دارای پیامدهای مخربی از جمله از بین رفتن پوشش گیاهی، از بین رفتن تنوع زیستی گیاهی و جانوری است که این موارد را می‌توان با مدیریت صحیح به فرصت تبدیل کرد.

  وی افزود: بیابان‌زایی بر اثر عوامل مشترکی همچون عوامل محیطی، اقلیم‌شناسی و پوشش گیاهی و انسانی بوجود می آید که در حال حاضر انسان ها با دخالت نا به جای خود در محیط روند بیابان زایی را به شدت افزایش داده‌اند.

  رییس بخش بیابان موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در پایان گفت: بنابراین باید پهنه‌های وسیع اراضی بیابانی، اراضی در معرض بیابان زایی و اراضی محدوده تالاب های کویری ایران با نگاهی همه‌سونگر و فرابخشی که همان دیدگاه توسعه پایدار و آمایش سرزمین است، مدیریت شوند. مدیریتی خردمندانه و علمی که تمام پتانسیل‌ها و فرصت‌ها را بتواند به فعلیت درآورده و تهدیدها و چالش‌هایی که این مناطق با آنها روبرو است را در برنامه‌ریزی ‌ها در نظر گیرد.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش