• صفحه اصلی / انرژی‌های "نو" چراغ خانه‌های "سنتی" را روشن می‌کنند

   
   

  تا به حال برق 300 خانوار در روستاها را از طریق انرژی فتوولتاییک (یکی از سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی) با تقبل هزینه توسط وزارت نیرو تامین شده است و در سایر مناطق نیز استقبال از انرژی خورشیدی با اجرای هدفمندی یارانه‌ها روز به روز بیشتر می‌شود.

  ییس سازمان انرژی های نو در گفت‌وگو با خبرنگار انرژی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به تاثیر تاخیر اجرای گام دوم هدفمندی یارانه‌ها بر توسعه و به کارگیری انرژی‌های نو اظهار کرد: هر چه زودتر این قانون اجرا شود، توسعه استفاده از انرژی تجدیدپذیر و حضور بخش خصوصی بهتر می‌شود. در حال حاضر برای تحقق این هدف باید صبر کنیم، چرا که شاید بر اساس اولویت‌هایی نتوان گام دوم را اجرا کرد اما اگر این اتفاق بیافتد، قطعا به نفع ما خواهد بود.

  محاسبه قیمت خرید برق تجدیدپذیر

  یوسف آرمودلی همچنین درباره قیمت تضمینی خرید برق گفت: قیمت تضمینی خرید برق تجدیدپذیر با توجه به بند "ب" ماده 133 قانون اصلاح الگوی مصرف بر اساس فرمولی که در شورای اقتصاد تصویب شده است و بر اساس قیمت سوخت صرفه‌جویی شده به علاوه قیمت تولید برق با درنظرگرفتن قیمت محیط زیست محاسبه می‌شود؛ بر این اساس قیمت خرید برق تجدیدپذیر بالا می‌رود.

  وی با اشاره به استقبال شرکت‌های بخش خصوصی برای مشارکت در طرح استفاده از انرژی تجدیدپذیر برای تولید برق اظهار کرد: تا به حال به ظرفیت تولید 12 هزار مگاوات به بخش خصوصی مجوز داده شده است.

  رییس سازمان انرژی های نو با اشاره به مشکلات موجود در راه توسعه استفاده از انرژی‌های نو گفت: متاسفانه بانک‌ها نتوانستند به اندازه کافی به بخش خصوصی وام بدهند؛ امیدواریم این مسئله حل شود تا بخش خصوصی بتواند فعال شود.

  فاصله بالای قیمت انرژی نو و فسیلی

  آرمودلی در ادامه با اشاره به لزوم پرداخت مابه‌التفاوت قیمت خرید برق تصریح کرد: درحال حاضر قیمت خرید برق تولیدی از انرژی‌های نو 130 تومان است درحالی که نرخ برق تولیدی از انرژی‌های فسیلی 40 – 50 تومان است بنابراین فاصله قیمتی بالایی وجود دارد.

  وی ادامه داد: تا به حال دولت برای فعالیت‌های پایلوت بودجه گذاشته است؛ قرار است که از بودجه عمومی مابه‌التفاوت پرداخت شود اما تا به حال این کار صورت نگرفته است.

  رییس سازمان انرژی های نو در پاسخ به این پرسش که آیا در حال حاضر مشکل بودجه وجود دارد، تاکید کرد: قطعا هست، باید مابه‌التفاوت قیمت را تامین کنیم. تا به حال به خاطر مشکلات نقدینگی بودجه نتوانستیم کمک بگیریم.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش