• صفحه اصلی / ظرفیت بیابان های کشور برای احداث نیروگاه های خورشیدی

   
   

  خبرگزاری مهر: رئیس بخش بیابان موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع گفت: در مناطق بیابانی کشور حدود 2.5 تا 4.5 کیلو وات در ساعت بر مترمربع انرژی خورشیدی وجود دارد که ظرفیت مناسبی برای احداث نیروگاه های خورشیدی است.

  به گزارش خبرنگار مهر، محمد خسروشاهی عصر شنبه در سومین همایش ملی مقابله با بیان زایی و توسعه پایدار تالاب های کویری ایران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با تاکید بر استفاده از توان بیابان افزود: طبق بررسی ها چنانچه چهل هزار پارچه از روستاهای کشور به سیستم خورشیدی مجهز شوند، سالانه معادل یک میلیارد و دویست میلیون لیتر در فرآورده های نفتی صرفه جویی می شود که ارزش ریالی آن بالغ بر شصت میلیارد ریال است.

  وی با اشاره به بکارگیری استعداد های کویراضافه کرد: سـاده ترین و متداولترین وسیله برای تبدیل انـرژی تابشی خورشـید به گرمای مفید، استفاده از کلکتورهای تـخـت خورشـیدی است که از آن می توان برای گرم کردن آب مصرفی و همچنین استفاده در تـهویه مطبوع و بالاخـره تهیه آب گرم یا هوای گرم مورد نیاز برای منازل استفاده کرد.

  خسروشاهی با اشاره به اکوتوریسم در بیابان نیز تصریح کرد: اگرچه مناطق کویری به لحاظ استقرار آب و هوای خشک و نامساعد امکان رشد و نمو گونه های گیاهی را ندارند اما در برخی از زمینه های اقتصادی دارای پتانسیل های بهره دهی خوبی می باشند که توجه کمتری به این جنبه شده است.

  وی ادامه داد: مناطق بیابانی ایران سرشارازجاذبه های توریستی و گردشگری هستند که با برنامه ریزی و مدیریت درست می توان درآمد قابل توجهی برای عمران و آبادانی مردم همان سرزمین کسب کرد که خود راهی در جهت مهار بیابان زایی محسوب می شود.

  معاون برنامه ریزی استانداری مرکزی نیز گفت: از 165 میلیون هکتار مساحت ایران 35 درصد آن را مناطق فراخشک و بیابان های واقعی تشکیل می دهد که این بیابانها می توان به جای تهدید تبدیل به فرصت کرد.

  محمدرضا عاشوری اضافه کرد: در واقع بالغ بر 89 درصد از مساحت کشور را مناطق خشک، نیمه خشک و نیمه مرطوب است  که دارای فرصت ها و تهدیدات گوناگونی است.

  وی تقویت پوشش گیاهی، بوته کاری، نهال کاری، ذخیره بارش ها و احداث بادشکن از عوامل تاثیر گذار در جلوگیری از توسعه کویردانست و گفت: 60 تالاب در کشور وجود دارد که از نظر ارزش های زیستی، موقعیت زیستگاهی پرندگان مهاجر، تعادل آب و هوایی و ذخایر معدنی حایز اهمیت است.

  گفتنی است سومین همایش ملی مقابله با بیان زایی و توسعه پایدار تالاب های کویری ایران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک به مدت دو روز در حال برگزاری است.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش