• صفحه اصلی / ایران مستعدترین کشور جهت بهره‌برداری از انرژی خورشیدی

   
   

  معاون برنامه ریزی استانداری مرکزی گفت: باید بیابان‌ها با مدیریتی خردمندانه اداره شوند تا تمام پتانسیل‌ها و فرصت‌های بیابان به فعلیت برسد.

  به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مرکزی، محمدرضا عاشوری در سومین همایش مقابله با بیابان زایی و توسعه پایدار تالاب‌های کویری ایران که در تالار فردوسی دانشگاه آزاد اسلامی اراک، افزود: ایران در کمربند بیابانی قرار دارد که از دیدگاه اقلیمی در معرض بیابانی شدن است.

  وی افزود: تالاب‌های کویری ایران از دیدگاه ارزش‌های زیست محیطی بسیار پر اهمیت هستند که مهم ترین دلیل خشک شدن تالاب‌های کویری پدیده ریزگردهاست.

  این مقام مسوول گفت: از دیگر عوامل شوم پدیده بیابان زایی می‌توان به کاهش آب‌های زیرزمینی اشاره کرد که سالانه سطح سفره‌های آب های زیرزمینی نیم متر کاهش پیدا می‌کند که این یک تهدید بزرگ و جدی به شمار می‌رود که باعث نشست کردن سطح دشت‌ها می شود.

  عاشوری عنوان کرد: تغییرات اقلیمی در جهان باعث افزایش درجه حرارت شده که اگر میانگین بارش نزولات آسمانی تغییر نکند میزان تبخیر و تعرق به دلیل افزایش گرمایش جهانی افزایش پیدا خواهد کرد که این امر نیز خود موجب ایجاد بیابان خواهد شد.

   معاون برنامه ریزی استانداری مرکزی افزود: ایران در معرض تابش نور خورشید قرار دارد که از این رو یکی از مستعدترین کشورها به منظور بهره برداری از انرژی خورشیدی به شمار می‌رود که از این فرصت باید به درستی بهره برد.

   وی بیان کرد: می توان با برنامه ریزی و مدیریت صحیح در مناطق کویری و بیابانی به ایجاد جذابیت‌های دیداری و ایجاد اشتغال پرداخت که این اقدامات در اقتصاد کشور نیز تاثیر شگرفی خواهد گذاشت.

  عاشوری گفت: با توجه به بادخیز بودن بیابان‌ها و امکان استفاده از انرژی باد می‌توان از این فرصت بیابان نیز در جهت تامین و تولید انرژی بادی استفاده کرد.

  این مقام مسوول بیان کرد: باید با تلفیق اصول علمی و دانش‌های بومی ارزشمند در مناطق کویری و بیابانی زمینه‌های مختلف بهره برداری از بیابان به روش صحیح را فراهم آورد.

   معاون برنامه ریزی استانداری مرکزی در پایان گفت: همچنین با توجه به ویژگی‌ها و فرصت‌هایی که بیابان برای ما فراهم می‌کند ولی باید تلاش شود تا از ایجاد بیابان جلوگیری به عمل آید که در این راستا اولویت بخشی به اقدامات بازدارنده در مناطق مستعد بیابان شدن، توسعه پوشش گیاهی مناسب در مناطق حساس به بیابانی شدن، آموزش و ارتقا فرهنگ استفاده صحیح از منابع طبیعی در اولویت قرار دارد.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش