• صفحه اصلی / گزارش مکتوب ... توانمندی خوزستان برای بهره گیری از انرژی خورشیدی

   
   

  قرار گرفتن استان خوزستان در منطقه گرم و خشک کره زمین و تابش مستقیم نور خورشید در بیشتر فصل های سال ظرفیت مناسبی برای استفاده از این انرژی خدادای فراهم کرده است .

  از سوی دیگر فقر منابع فسیلی و وجود فناوری های گران و پیچیده تبدیل سوخت فسیلی به انرژی الکتریکی که در نیروگاه های حرارتی قابل استفاده است ، توجه به استفاده از این انرژی پاک را 2 چندان کرده است .
  افزایش جمعیت ، نیاز به انرژی ، محدود بودن منابع سوخت های فسیلی و از همه مهمتر تغییرات آب و هوای کره زمین به علت افزایش CO2 و آلودگی های ناشی از این منابع انرژی ، دانشمندان را به فکر بهره مندی از انرژی های پاک تر و پایدارتر واداشته است .
  انرژی های جایگزین باعنوان انرژی های نو معرفی می شوند اما انرژی های تجدید پذیر شاخه ای از این منابع هستند که پایان ناپذیر بوده و آلودگی زیست محیطی بسیار کمی دارند .
  در ایران به طور متوسط سالانه بیش از 280 روزآفتابی گزارش شده که بسیار قابل توجه است .
  ظرفیت انرژی خورشیدی در خوزستان به ویژه در قسمت های شمالی استان بسیار بیشتر است زیرا انرژی خورشیدی تابعی از صافی آسمان است که در این زمینه چون بیشتر فناوری های انرژی های خورشیدی برای استحصال برق هنوز گران است لذا پیش بینی نمی شود در آینده نزدیک شاهد کاربرد وسیع این انرژی ها باشیم .
  سرپرست اداره کل هواشناسی استان خوزستان میزان تابش خورشید را به صورت متوسط در یکی از ماه های گرم سال در استان 29 هزار وات اعلام می کند .
  آقای ده مولایی با اشاره به اینکه طرح استفاده از انرژی خورشید طی 2 سال گذشته با استفاده از بودجه عمرانی استانداری و مشوق های سرمایه گذاری دولت در حال اجراست ،‌ می افزاید : خوشبختانه استان خوزستان با بیش از 300 روز آفتابی و طولانی ترین زمان تابش از مستعد ترین استان های کشور در در بهره گیری از انرژی خورشید است .
  رئیس دانشکده فنی شهید چمران اهواز می گوید : با حمایت معاونت فناوری ریاست جمهوری نیروگاه 20 کیلو واتی دانشگاه شهید چمران اهواز به صورت پایلوت دراین زمینه راه اندازی شد .
  آقای جورابیان می افزاید : این نیروگاه از نوع اتصال به شبکه است و تاکنون حدود 8 هزار مگاوات ساعت انرژی تولید شده است که تقریبا روزانه 80 وات ساعت انرژی خورشیدی تولید شده را مصرف می کنیم .
  آقای معین پور مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خوزستان می گوید : خوشبختانه این انگیزه برای توسعه انرژی خورشیدی در استان خوزستان رو به افزایش است به طوری که شرکت برق منطقه ای خوزستان هم برای روشنایی برق از انرژی خورشیدی استفاده می کند .
  آقای جورابیان می گوید : در استان خوزستان سرمایه گذاری خوبی در احداث و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی صورت گرفته است به ویژه در مناطق روستایی که فاصله زیادی از شبکه دارند و روستاهایی که سخت گذر هستند و جاده دسترسی به آنها مشکل است .
  وی اضافه می کند : سوخت های فسیلی رو به اتمام هستند و این جزو برنامه های سند چشم انداز توسعه است که 20 درصد انرژی الکتریکی را که در کشور تهیه می کنیم از طریق انرژی خورشیدی باشد .
  آقای پویا معاون عمرانی استانداری خوزستان هم در خصوص بهره گیری از انرژی خورشیدی در استان می گوید : چندین روستا در شهرستان های ایذه ، باغملک و دزفول که به علت فاصله زیاد از شبکه برق رسانی ، برق نداشتند به سازمان انرژی های نو معرفی شدند و استفاده از انرژی خورشیدی در آن مکانها در الویت قرار گرفته است .
  حاج قربانعلی ساکن روستای خدر در شهرستان باغملک که جاده دسترسی به آن مشکل است ، می گوید: با همت دولتمردان و نصب پنل های خورشیدی بر روی پشت بام های خانه هایمان برق به روستای ما هم آمد .
  کوتاه سخن آنکه ... امید است با کاهش نرخ انرژی خورشیدی ، جذب سرمایه گذار در این بخش و فرهنگ سازی صحیح در بین مردم شاهد ترقی و پیشرفت روزافزون این صنعت در استان و کشور باشیم .

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش