• صفحه اصلی / راه‌اندازی نیروگاه‌های برق خانگی در روستاهای دورافتاده

   

   

   

  یک مقام مسئول در وزارت نیرو با تشریح جزئیات برق رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار کشور از نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی خانگی در برخی از روستاها خبر داد.

  ولی الدین مصلحتی شربیانی امروز در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت برق رسانی به روستاهای بالای 10 خانوار کشور، گفت: در حال حاضر طرح برق رسانی به 1500 روستای بالای 10 خانوار در استان‌های مختلف کشور در دستور کار قرار دارد.
  مجری برق رسانی کشور با اعلام اینکه اکثر این روستاها در مناطق صعب العبور کوهستانی، کویر و یا در حاشیه جنگل‌ها قرار دارند، تصریح کرد: انجام عملیات برق رسانی به این روستاها با مشکلات متعدد اجرایی روبرو است.
   
  این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هزینه برق رسانی به این روستاها در مقایسه با روستاهایی که پیشتر برق رسانی شده از نظر حجم سرمایه گذاری و زمان اجرا بیشتر است، اظهار داشت: با این وجود به منظور کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری در برخی از روستاهای بالای 10 خانوار جمعیت دورافتاده از انرژی‌های نو و تجدیدپذیر برای برق رسانی استفاده شده است.
   
  وی با اشاره به توسعه شبکه برق در 80 روستای بالای 10 خانوار با استفاده از انرژی خورشیدی و بادی، بیان کرد: در این روستاها برای نخستین بار نیروگاه‌های خانگی یک تا 1.2 کیلوواتی نصب و راه اندازی شده است.
   
  مصلحتی با تاکید بر اینکه هم اکنون تمامی هزینه‌های سرمایه گذاری برق رسانی به این روستاها توسط مجموعه دولت تامین شده است، تبیین کرد: هم اکنون یکی از مشکلات موجود در برق رسانی به روستاهای باقیمانده وجود برخی از مشکلات جوی همچون وقوع سیل، طوفان و گرد و غبار است.
   
  مجری برق رسانی کشور با بیان اینکه در روستاهای برق رسانی شده در مجموع متناسب با هر مشترک ظرفیت مصرف 450 تا 500 وات ساعت برق پیش بینی شده است، تاکید کرد: بر خلاف برخی از کشورها، نوع و روش برق رسانی به این روستاها بسیار چشمگیر و بی نظیر است.
   
  به گزارش مهر، در برنامه چهارم توسعه تمامی روستاهای بالای 20خانوار کشور به شبکه ملی برق ایران متصل شدند و برای نخستین بار جشن یرق رسانی به روستاهای پرجمعیت کشور برگزارشد.
   
  با به پایان رسیدن طرح انتقال برق به روستاهای بالای 20 خانوار در سطح کشور، وزارت نیرو در برنامه پنجم توسعه انتقال برق به روستاهای بالای 10 خانوار را در دستور کار قرار داده است.
   
  بر این اساس فاز نخستین این پروژه ملی با انتقال برق به 310 روستای بالای 10 خانوار در ایام دهه فجر سالجاری و با سرمایه گذاری 160 میلیارد ریالی به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
   
  محمد بهزاد پیشتر با اشاره به برنامه ریزی گسترده وزارت نیرو برای توسعه شبکه برق به تمامی نقاط محروم و دور افتاده کشور، به مهر گفته بود: در دهه فجر امسال 310 روستای بالای 10 خانوار در استان‌های مختلف کشور از نعمت برق بهره مند خواهند شد.
   
  معاون وزیر نیرو با اعلام اینکه با اجرای این پروژه حدود پنج هزار نفر از نعمت برق بهره مند می شوند، تصریح کرده بود: در این طرح بیشترین پروژه به شرکت‌های توزیع برق جنوب کرمان با 94 روستا، توزیع برق سیستان و بلوچستان با 79 روستا و توزیع برق شمال کرمان با 37 روستا اختصاص دارد.
   
  همزمان با توسعه شبکه برق روستایی در سطح استان های مختلف کشور، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای برق رسانی به روستاها یکی دیگر از سیاست‌های پیش روی وزارت نیرو در برنامه پنجم توسعه است.
   
  در برنامه چهارم توسعه حدود یکهزار روستای ایران با استفاده از توسعه انرژی‌های نو همچون بادی و انرژی خورشیدی به شبکه برق متصل شدند و پیش بینی می شود در سالجاری هم روستاهایی در استانهای کردستان، سمنان، هرمزگان، خوزستان،‌ آذربایجان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و بوشهر از طریق انرژی‌های نو صاحب برق‌ ‌شوند.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش