• صفحه اصلی / هزینه های پنهان در قیمت واقعی برق

   

   

   

   

  طبق آخرین نتایج، زمانی که فاکتورهایی از قبیل سلامتی و مسایل زیست محیطی در محاسبات مربوط به قیمت تمام شده برق ( قیمت واقعی برق ) لحاظ گردند، برق تولید شده از انرژی بادی و انرژی خورشیدی بسیار ارزانتر از برق حاصل از سوخت های فسیلی و نیروگاه های اتمی خواهد بود.

  محاسبه قیمت واقعی برق به دلیل وجود فاکتورهایی همچون سوبسید (یارانه)، قوانین مالیاتی و عوارضی که منابع قدرت دریافت می‌کنند و دشواری لحاظ نمودن تأثیرات منابع انرژی بر روی سلامتی انسان و محیط زیست بسیار دشوار است. به همین دلیل و به منظور دستیابی به قیمت واقعی برق، گروهی از محققین در مرکز تحقیقاتی بودجه سبز آلمان (Green Budget Germany) بر روی هزینه های پنهان که در قیمت تمام شده برق دخیل هستند تمرکز نموده‌اند. طی تحقیقاتی که در این مؤسسه صورت پذیرفته است، هزینه های مرتبط با سلامتی و محیط زیست مرتبط با هر یک از منابع انرژی برای تعیین قیمت واقعی برق نیز لحاظ شده است.

  طبق گزارشات حاصل از این تحقیقات، در حال حاضر انرژی بادی و خورشیدی ارزانترین منابع برای تولید برق هستند به طوریکه هزینه یک کیلووات ساعت برق تولید شده توسط نیروگاه های بادی در حدود ۰٫۰۷ یورو (۰٫۰۹ دلار) برآورد می‌گردد. همچنین قیمت برق تولید شده توسط نیروگاه های خورشیدی در مناطق مرکزی و جنوبی اروپا ۰٫۱۴ یورو به ازای هر کیلووات ساعت است. این در حالیست که قیمت برق تولید شده بوسیله پنل های فتوولتائیک نصب شده بر روی بام منازل ۰٫۱۸ یورو و هزینه برق تولید شده توسط پارکهای خورشیدی در بخش های جنوبی اروپا در حدود ۰٫۱۰ یورو برای هر کیلووات ساعت است.

  گزارش تیم تحقیقاتی GBG به این نکته نیز اشاره کرده است که هزینه برق تولید شده توسط نیروگاه های با سوخت ذغال سنگ دو برابر نیروگاه های بادی و تقریباً معادل هزینه برق تولیدی از انرژی خورشیدی است. با در نظر گرفتن پیشرفت‌ها و نوآوری‌های صورت گرفته در صنایع انرژی پاک، انتظار می‌رود انرژی بادی و انرژی خورشیدی تا سال ۲۰۲۰ ارزانترین منابع انرژی برای تولید برق باشند.

  طبق گزارش GBG، استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید برق منجر به تولید آلاینده های زیست محیطی و به خصوص دی اکسید کربن می‌گردد که خود یکی از عوامل مؤثر بر اقتصاد است. از طرفی افزایش آلودگی ناشی از این دست سوخت ها باعث افزایش بیماری های تنفسی و متعاقباً افزایش هزینه های درمانی در بلند مدت می‌گردد. این تنها یک نمونه از بیماری‌های احتمالی ناشی از آلودگی های سوخت های فسیلی است و به طور کل باعث افت کیفیت زندگی خواهد گردید.

  طبق تحقیقات انجام شده توسط نیکلاس استرن، اقتصاددان ارشد اسبق بانک جهانی، هزینه های متعاقب استفاده از سوخت‌های فسیلی تا آخر این صده در حدود ۵ تریلیون یورو برآورد گردیده است. از طرفی دیگر بنا به تحقیقات انجام شده در مؤسسه Fraunhofer ، شهروندان اروپایی به ازای هر کیلووات ساعت برق حاصل از سوخت های فسیلی ۰٫۰۹ یورو برای درمان و آسیب های محیط زیست هزینه پرداخت می‌کنند.

  در حالیکه انرژی بادی به عنوان یک منبع با حداقل تأثیر منفی بر روی محیط زیست شناخته شده است، استفاده از انرژی خورشیدی می‌تواند تا حدودی بر روی محیط زیست تأثیر مخرب داشته باشد. دلیل این امر نیاز به انرژی زیاد برای تولید سلول های فتوولتائیک و مشکلات ناشی از دفع و یا بازیافت آنها پس از سالیان متمادی می‌باشد. انرژی اتمی نیز به دلایل خطرات احتمالی آن از قبیل حوادث چرنوبیل و فوکوشیما ژاپن هزینه های پیش‌بینی نشده خود را خواهد داشت.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش