• صفحه اصلی / انرژی‌های تجدیدپذیر در پنج سال آینده نقش پررنگ‌تری می‌یابند

   

   

  گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی حاکی از آن است که تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در پنج سال آینده به رشد سریع خود ادامه خواهد داد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این گزارش می‌افزاید که به رغم بی ثباتی اقتصادی در بسیاری از کشورها تولید انرژی در جهان از انرژی برق آبی، خورشید، باد و دیگر منابع تجدیدشدنی با بیش از 40 درصد افزایش به حدود 6400 تراوات ساعت یا تقریبا 1.5 برابر تولید کنونی برق در آمریکا خواهد رسید.

  این مطالعه به تازگی منتشر شده و برای اولین بار است که آژانس بین‌المللی انرژی یک گزارش میان مدت خود را به منابع انرژی‌های تجدیدپذیر، تشخیص نقش پویا و روز افزون این نوع از انرژی‌ها در ترکیب انرژی جهانی اختصاص داده است. در این مطالعه 15 بازار مهم انرژی‌های تجدیدپذیر که در حال حاضر تولید 80 درصد این نوع انرژی را به خود اختصاص داده‌اند به طور مفصل بررسی شده و تحولاتی که ممکن است در دیگر بازارهای مهم بروز کند، شناسایی و بررسی شده است.

  براساس این مطالعه که گزارش میان مدت بازار انرژی‌های تجدیدشدنی در سال 2012 به حساب می‌آید، تولید برق از انرژی تجدیدشدنی باید در سال‌های 2011 تا 2017 به میزان 1840 تراوات افزایش پیدا کند که این رقم تقریبا 60 درصد بیشتر از رشد ثبت شده 1160 تراواتی در سال‌های 2005 تا 2011 است.

  تولید انرژی تجدیدپذیر به شکل روز افزونی از کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی به بازارهای جدید منتقل شده، به طوریکه کشورهای غیرعضو در این سازمان دو سوم این رشد را به خود اختصاص داده‌اند.

  از 710 گیگاوات برق که انتظار می‌رود از انرژی‌های تجدیدشدنی در جهان تولید شود، چین تقریبا 40 درصد را به خود اختصاص داده است. همچنین انتظار می‌رود پیشرفت قابل توجهی در این زمینه در آمریکا، هند، آلمان و برزیل رخ دهد.

  این رشد تا حد زیادی به دلیل رشد مجموعه‌ای از فن‌آوری‌های انرژیهای تجدیدپذیر و به طور عمده سیاست حمایتی در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی است، اما افزایش سریع تقاضای برق و لزوم امنیت انرژی در سالهای اخیر باعث استقرار این فن‌آوریها در بسیاری از بازارهای بزرگ و کوچک نوظهور شده است.

  ماریا فان در هوون - مدیر اجرایی آژانس آژانس بین‌المللی انرژی، گفت: همزمان با پیشرفت فن‌آوری‌ها، انرژی‌های تجدیدپذیر به سرعت در حال توسعه هستند و از بازارهای حمایت محور به بازارهای جدید و رقابتی تر بسیاری از کشورها انتقال می‌یابند.

  وی افزود: با توجه به ظهور مجموعه‌ای از منابع تجدید‌پذیر به عنوان یک رکن مهم از ترکیب انرژی جهان، سهامداران بازار باید درک روشنی از عوامل و موانع عمده پیش روی استقرار انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشند و این امر یک معیار کلیدی برای سیاست‌گذاران دولتی و خصوصی است.

  این گزارش در بحبوحه تغییرات عمیق و بی‌ثباتی مرتبط با چشم انداز نامشخص اقتصاد کلان منتشر شده است. اولا، دولت‌ها در چند بازار کلیدی در حال اعمال تغییرات قابل توجه در سیاست‌های خود در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و اصلاح عمیق‌ شرایط بازار برق به دلیل استقرار انرژی‌های تجدیدپذیر هستند.

  دوما، با توجه به نیاز به منابع سرمایه‌ای و ساختاری بیشتر، هزینه‌ و در دسترس بودن آن یک عامل کلیدی خواهد بود. در نهایت برخی بخش‌های صنعت انرژی‌های تجدیدپذیر در حال گذار به یک دوره تغییرات قابل توجه هستند زیرا زنجیره‌های عرضه در حال بازسازی و تغییر جغرافیایی هستند و هزینه‌ها در حال کاهش است. این تثبیت شرایط باید به بلوغ و تقویت بخش انرژی‌های تجدیدپذیر منجر شود.

  در این گزارش پیش‌بینی‌های مفصلی درباره تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از طریق هشت فن‌آوری اشاره شده که شامل انرژی برق‌ آبی، بیوانرژی ، بادهای ساحلی، بادهای فراساحلی، صفحه‌های خورشیدی، متمرکز کردن انرژی خورشید و انرژی اقیانوسی و گرمایش زمین هستند. ویرایش نخست این گزارش روی نقش انرژی‌های تجدیدپذیر در بخش برق و گرمایش خورشیدی تمرکز دارد.

  دیگر یافته‌های مهم این گزارش از این قرار است:

  • انرژی برق آبی همچنان از عوامل تولید بخش اعظم انرژی‌های تجدیدپذیر خواهد بود و در سال‌های 2011 تا 2017 باعث رشد تمام تکنولوژی‌های تجدیدشدنی عمدتا در کشورهای غیر عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی(OECD) خواهد شد.

  • تکنولوژی‌های تجدیدپذیر غیربرق آبی نیز به سرعت رشد خواهد کرد. در سال‌های 2011 تا 2017 تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از این فن آوری‌ها بیش از 1100 تراوات افزایش خواهد یافت که بطور مساوی بین کشورهای عضو و غیرعضو در OECD تقسیم خواهد شد.

  • پس از انرژی برق آبی استفاده از بادهای ساحلی، انرژی‌های زیستی و صفحه‌های خورشیدی شاهد بیشترین رشد خواهند بود. بادهای فراساحلی و متمرکز کردن انرژی خورشید نیز به سرعت رشد خواهند کرد و گرمایش زمین نیز در مناطقی که منابع خوبی وجود دارد توسعه خواهد یافت. فن آوری‌های اقیانوسی نیز گامهای مهمی به سمت تجاری شدن برخواهند داشت.

   

  طراحي سايت : طراحان وب هخامنش